Jak zbudowane są hydroakumulatory?
Akumulator hydrauliczny to całkowicie szczelny zbiornik, w którym znajduje się ciecz pod wysokim ciśnieniem oddzielona od gazu przy pomocy różnego rodzaju przegród. Wykorzystują one ściśliwość gazu do magazynowania energii i oddawania jej w przypadku zwiększonego zapotrzebowania. W zależności od typu hydroakumulatory mogą mieć różne typy przegród, np. pęcherze w hydroakumulatorach pęcherzowych, membrany w hydroakumulatorach membranowych lub tłoki w hydroakumulatorach tłokowych. Dodatkowo każdy taki zbiornik wyposażony jest w szereg elementów uszczelniających, osłon, nakrętek, zaworów itp. Dzięki temu znajdująca się wewnątrz energia hydrauliczna jest odpowiednio zabezpieczona.
Do najważniejszych parametrów hydroakumulatorów zaliczamy m.in. maksymalne ciśnienie, maksymalny przepływ oraz objętość azotu.
Działanie hydroakumulatorów
Akumulatory hydrauliczne mają na celu m.in. gromadzenie energii, tłumienie uderzeń, przeciwdziałanie kawitacji oraz zmniejszanie falowania ciśnieniowego w obwodach hydraulicznych. Ważną rolą jest również uzupełnianie przepływu następujące z zastosowaniem pompy, która przekazuje nadmiar energii do elementu. Energia z hydroakumulatorów wykorzystywana jest w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na nią w ramach cyklów pracy. Ma to zastosowanie również w sytuacji przeciwników, gdy energia wypełnia przestrzeń cieczą pod ciśnieniem.
Gdzie znajdują zastosowanie hydroakumulatory?
Hydroakumulatory znajdują zastosowanie w instalacjach, które wykazują okresowe zapotrzebowanie na energię. Ma to miejsce w momentach szczytowego poboru energii. Oprócz tego ich zadaniem jest skuteczne tłumienie drgań w trakcie każdego obrotu wałka. Akumulatory hydrauliczne używane są więc powszechnie w różnorodnych zasilaczach hydraulicznych maszyn i urządzeń przemysłowych, np. betoniarkach, podnośnikach, dźwigach itp.