Pompa zębata
Pompy zębate charakteryzują się prostą konstrukcją i dlatego są urządzeniami niezawodnymi. W tego rodzaju pompie najważniejszym elementem są dwa koła zębate, które są ciasno umieszczone w korpusie. Jedno z nich napędza zewnętrzne źródło energii. Podczas obracania się koła zgarniają czynnik roboczy do przestrzeni między zębami i w ten sposób odbywa się transport z komory ssawnej pompy do komory tłocznej. Są w stanie pompować od 0,6 do 400 centymetrów sześciennych płynu na obrót. Wytwarzają ciśnienie w zakresie od 3,5 do 28 MPa.
Pompa śrubowa
Tego rodzaju pompy mają dużą, stałą wydajność pompowania czynnika roboczego, osiągającą wartość 0,2 m3/s przy 20 MPa ciśnienia. Są jednak nieco mniej wydajne od pomp zębatych. W tych pompach podstawowym elementem jest ślimakowa śruba, która poprzez swój ruch obrotowy wymusza obieg czynnika roboczego. Ciecz przemieszcza się w nich w przestrzeni między korpusem pompy a płatami śruby. Przepływ jest proporcjonalny do prędkości obrotowej silnika. Ich konstrukcja pozbawiona jest zaworów.
Pompa łopatkowa
Takie pompy są zazwyczaj stosowane do pompowania gazów oraz czystych cieczy. Najistotniejszym elementem tego rodzaju urządzeń są łopatki osadzone na umiejscowionym mimośrodowo wirniku. Łopatki te są za pomocą sprężyn rozpierane w kierunku wewnętrznych ścian korpusu. Podczas obrotu wirniki łopatki wysuwają się z niego i zagarniają ciecz z komory ssawnej, a potem przenoszą ją do komory tłocznej.
Pompa wielotłoczkowa
Te pompy cechuje najbardziej zaawansowana technologicznie budowa. Są połączeniem kilku rodzaju pomp. Dzielimy je na pompy promieniowe oraz osiowe. To one są najczęściej wykorzystywane w napędach hydraulicznych. Ich zasada działania opiera się na wymuszaniu ruchu czynnika roboczego przez tłoczenie go za pomocą tłoków wewnątrz korpusu układu.