HYDRAULIKA SIŁOWA

Witamy na blogu

hydroakumulatory

Myśląc o akumulatorze, zwykle mamy przed oczyma samochody. Jednak to nie jedyne zastosowanie urządzeń do magazynowanie energii. Hydroakumulatory służą do gromadzenia i przechowywania energii hydraulicznej (stąd też ich nazwa). W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej, zarówno pod kątem budowy, jak i zastosowania.

Rodzaje pomp

Pompa hydrauliczna to urządzenie, które jest niezbędne w każdym układzie hydraulicznym. Jej praca polega na zamienianiu energii mechanicznej, którą dostarcza silnik napędowy (elektryczny bądź spalinowy), na energię hydrauliczną. Ciśnienie jest w układzie wytwarzane na skutek generowanego strumienia i przeciwstawiających się mu oporów w odbiorniku energii hydrostatycznej. Pompa hydrauliczna wymaga zasilania olejem roboczym specyfikującym się równomiernym strumieniem i wysokim ciśnieniem. Wyróżniamy pompy śrubowe, zębate, łopatkowe i tłoczkowe.

Akumulator hydrauliczny to urządzenie, którego przeznaczeniem jest gromadzenie energii hydraulicznej. Taki typ energii gromadzi się w postaci energii sprężystości ciała stałego, gazu lub też w postaci energii potencjalnej ciężaru. Do zadań takich akumulatorów należy gromadzenie energii, tłumienie uderzeń, zmniejszenie falowania ciśnieniowego w obwodach hydraulicznych oraz zapobieganie kawitacji. Jak widać akumulator spełnia wiele różnych, pożytecznych funkcji. Jednakże zastosowanie akumulatora hydraulicznego wymaga znajomości jego cech, warunków pracy oraz ograniczeń.

orbitrol

Prowadzenie wielkich ciężarówek, ogromnych maszyn budowlanych i rolniczych nie byłoby możliwe, gdyby nie zaawansowane układy wspomagania kierownicy. Urządzenia te wzmacniają moment obrotowy kierownicy bez konieczności stosowania połączenia mechanicznego. Orbirtol hydrauliczny jest czymś w rodzaju sterownika w takim właśnie układzie. Jego zadaniem jest kontrolowanie zachowania kół skrętnych pojazdu, przez otwieranie i zamykanie przepustu cieczy w układzie hydraulicznym. Orbitrol można znaleźć w większości nowoczesnych dużych pojazdów i maszyn. W branżowej nomenklaturze orbitrole często nazwa się też zaworami skrętu.

Siłowniki hydrauliczne

Jednym kluczowych elementów układu hydraulicznego są siłowniki hydrauliczne. Pod nazwą tą kryją się urządzenia, wykorzystujące energię sprężonej cieczy, która po przekształceniu w energię mechaniczną wykonuje określone działanie. W zależności od rodzaju wykorzystanego medium oraz wielkości urządzenia, tego rodzaju układy mogą otwierać i zamykać drzwi oraz dźwigać przedmioty o wadze rzędu kilku tysięcy kilogramów.

Zawory hydrauliczne

Zawory hydrauliczne, zwane również rozdzielaczami są niezbędnym elementem każdej instalacji hydraulicznej. Wykorzystuje się je w celu kierunkowania ruchu cieczy, która znajduje się w układzie. Zastosowanie rozdzielaczy pozwala na przykład na odciążenie pomp w trakcie przerw technologicznych czy też ustalenie jej dowolnego położenia. Jeżeli z jakiegoś powodu nastąpi nagły brak przepływu w układzie to rozdzielacz chroni pompę przed przeciążeniem.

Hydro Works - Hydraulika Siłowa

Jesteśmy firmą inżynierską założoną z myślą o rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, w zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą hydrauliką siłową. Nasza siedziba główna mieści się pod Poznaniem (woj. Wielkopolskie) oraz posiadamy oddział we Wrocławiu.

W oparciu o naszą współpracę z czołowymi, krajowymi oraz zagranicznymi producentami, naszym klientom oferujemy:

 • projektowanie i budowę maszyn, urządzeń i instalacji hydraulicznych
 • produkcję zasilaczy hydraulicznych standardowych, kompaktowych lub specjalnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta
 • serwis cieczy hydraulicznej
 • filtracja oleju
 • wymiana cieczy i filtrów
 • badanie klasy czystości oleju
 • serwis urządzeń
 • naprawy
 • modyfikacje
 • eliminacja nieszczelności układów
 • doradztwo techniczne
 • sprzedaż elementów hydrauliki siłowej oraz części zamiennych

Nasz zespół, za główny cel stawia sobie zadowolenie odbiorcy i pozyskiwanie nowych, stałych klientów poprzez:

 • świadczenie profesjonalnych usług na najwyższym poziomie
 • używanie jedynie sprawdzonych komponentów hydraulicznych o najwyższej jakości
 • skrócenie do minimum czasu oczekiwania klienta na odpowiedź
 • intensywny przepływ informacji podczas prowadzenia projektu
 • indywidualne i rzetelne podejście do każdego problemu

Atutem naszej działalności jest szeroka wiedza w zakresie hydrauliki siłowej, poparta wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym, co sprawia że w tej dziedzinie nie ma dla nas tajemnic.

Zapraszamy do współpracy!