Witamy na blogu
Myśląc o akumulatorze, zwykle mamy przed oczyma samochody. Jednak to nie jedyne zastosowanie urządzeń do magazynowanie energii. Hydroakumulatory służą do gromadzenia i przechowywania energii hydraulicznej (stąd też ich nazwa). W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej, zarówno pod kątem budowy, jak i zastosowania.
Pompa hydrauliczna to urządzenie, które jest niezbędne w każdym układzie hydraulicznym. Jej praca polega na zamienianiu energii mechanicznej, którą dostarcza silnik napędowy (elektryczny bądź spalinowy), na energię hydrauliczną. Ciśnienie jest w układzie wytwarzane na skutek generowanego strumienia i przeciwstawiających się mu oporów w odbiorniku energii hydrostatycznej. Pompa hydrauliczna wymaga zasilania olejem roboczym specyfikującym się równomiernym strumieniem i wysokim ciśnieniem. Wyróżniamy pompy śrubowe, zębate, łopatkowe i tłoczkowe.
Akumulator, jak wszyscy wiemy, służą do gromadzenia energii. Każdy z nas słyszał o akumulatorze energii elektrycznej, niewiele osób jednak wie o istnieniu akumulatorów hydraulicznych. Warto poznać je bliżej.
Prowadzenie wielkich ciężarówek, ogromnych maszyn budowlanych i rolniczych nie byłoby możliwe, gdyby nie zaawansowane układy wspomagania kierownicy. Urządzenia te wzmacniają moment obrotowy kierownicy bez konieczności stosowania połączenia mechanicznego. Orbirtol hydrauliczny jest czymś w rodzaju sterownika w takim właśnie układzie. Jego zadaniem jest kontrolowanie zachowania kół skrętnych pojazdu, przez otwieranie i zamykanie przepustu cieczy w układzie hydraulicznym. Orbitrol można znaleźć w większości nowoczesnych dużych pojazdów i maszyn. W branżowej nomenklaturze orbitrole często nazwa się też zaworami skrętu.
Zadaniem siłowników hydraulicznych jest przekształcenie energii sprężonej cieczy w energię mechaniczną, która wykonuje określone zadanie. Mają wiele różnych zastosowań. Mogą służyć do otwierania drzwi, przenosić ogromne ciężary lub ratować ludzkie życie (są m.in. elementami rozpieraka strażackiego).
Zawory hydrauliczne to integralne elementy każdego układu hydraulicznego. Wyróżniamy wśród nich trzy grupy, klasyfikowane w oparciu o kryterium przeznaczenia. Na rynku dostępne są zawory hydrauliczne, które sterują kierunkiem przepływu, ciśnieniem przepływu lub jego natężeniem. Każdy rodzaj dzieli się na kilka dodatkowych podgrup, z których każda odpowiedzialna jest za inne zadanie. Zawory hydrauliczne służą do zamykania i otwierania przepływu cieczy. Kontrolują parametry i charakter przepływu, a także pełnią funkcje zabezpieczające.