HYDRAULIKA SIŁOWA

Zawory hydrauliczne

Zawory hydrauliczne sterujące kierunkiem przepływu

Kierunkowe zawory hydrauliczne wykorzystywane są do rozprowadzania cieczy roboczej w odpowiednie gałęzie układu hydraulicznego. W zależności od stopnia złożoności układu, zawory kierunkowe mogą mieć formę trójdrogową, czterodrogową, itp. Działają na zasadzie zaworów odcinających przepływ lub występują w postaci rozdzielczy hydraulicznych, które bezpośrednio sterują siłownikami. Rozdzielacze hydrauliczne przekierowują ciecz roboczą do określonego miejsca w układzie (silnik hydrauliczny), a następnie wyprowadzają ją do innego elementu (zbiornik). Rozdzielacze hydrauliczne instaluje się pomiędzy elementem zasilającym (pompą) a odbiornikiem (silnikiem). Zabezpieczają pompę przed przeciążeniem i są powszechnie stosowane w maszynach przemysłowych. Rozdzielacze hydrauliczne dostępne są na rynku w kilku wariantach konstrukcyjnych – suwakowym, gniazdowym i iskrobezpiecznym. Natomiast zawory odcinające blokują przepływ cieczy roboczej na wypadek awarii instalacji.

Mówiąc o zaworach hydraulicznych, sterujących kierunkiem przepływu nie sposób nie wspomnieć o zaworach sterujących ruchem. Zabezpieczają one układ hydrauliczny przed przepływem cieczy roboczej w niewłaściwym kierunku. Dodatkowo, chronią siłowniki i silniki przed nadmiernym przeciążeniem. Do tej kategorii zaliczamy zawory zwrotne, które zabezpieczają układ przed cofaniem się medium.

Zawory hydrauliczne sterujące ciśnieniem i natężeniem

Ciśnieniowe zawory hydrauliczne służą do ograniczania ciśnienia w układzie hydraulicznym. Ich celem jest zabezpieczenie podzespołów układu przed nadmiernym obciążeniem ciśnieniowym. Ich zasada działania opiera się na bezpośrednim odprowadzania nadmiaru cieczy do zbiornika. Do najważniejszych ciśnieniowych zaworów hydraulicznych zaliczamy zawory bezpieczeństwa, które chronią przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w układzie. Współczesne zawory bezpieczeństwa to zawory przelewowe. Zabezpieczają instalacje wodne, parowe i sprężonego powietrza. Stosuje się je w węzłach cieplnych i układach kotłowych. Wzrost ciśnienia powyżej zadanej wartości powoduje samoczynne otwarcie zaworu i wypływ czynnika. W ten sposób następuje obniżenie i ustabilizowanie ciśnienia w instalacji. Do ustalania odpowiedniej wartości ciśnienia cieczy za zaworem służą z kolei zawory redukcyjne. Ciśnieniem można sterować nie tylko za pomocą zaworów przelewowych i redukcyjnych, ale także przełączających – czyli zmieniających kierunek przepływu między dwoma obwodami.

Zawory hydrauliczne sterujące natężeniem przepływu, odpowiedzialne są za wartość prędkości strumienia cieczy roboczej, która dostarczana jest do odbiornika. Natężenie strumienia regulowane jest zmianą przekroju medium, co ma wpływ na szybkość przepływu. Zwężenie światła przewodu powoduje wzrost tempa pracy siłownika. Zawory tego rodzaju działają na zasadzie zaworów dławiących lub dławiąco-zwrotnych.

Hydro Works - Hydraulika Siłowa

Jesteśmy firmą inżynierską założoną z myślą o rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, w zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą hydrauliką siłową. Nasza siedziba główna mieści się pod Poznaniem (woj. Wielkopolskie) oraz posiadamy oddział we Wrocławiu.

W oparciu o naszą współpracę z czołowymi, krajowymi oraz zagranicznymi producentami, naszym klientom oferujemy:

 • projektowanie i budowę maszyn, urządzeń i instalacji hydraulicznych
 • produkcję zasilaczy hydraulicznych standardowych, kompaktowych lub specjalnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta
 • serwis cieczy hydraulicznej
 • filtracja oleju
 • wymiana cieczy i filtrów
 • badanie klasy czystości oleju
 • serwis urządzeń
 • naprawy
 • modyfikacje
 • eliminacja nieszczelności układów
 • doradztwo techniczne
 • sprzedaż elementów hydrauliki siłowej oraz części zamiennych

Nasz zespół, za główny cel stawia sobie zadowolenie odbiorcy i pozyskiwanie nowych, stałych klientów poprzez:

 • świadczenie profesjonalnych usług na najwyższym poziomie
 • używanie jedynie sprawdzonych komponentów hydraulicznych o najwyższej jakości
 • skrócenie do minimum czasu oczekiwania klienta na odpowiedź
 • intensywny przepływ informacji podczas prowadzenia projektu
 • indywidualne i rzetelne podejście do każdego problemu

Atutem naszej działalności jest szeroka wiedza w zakresie hydrauliki siłowej, poparta wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym, co sprawia że w tej dziedzinie nie ma dla nas tajemnic.

Zapraszamy do współpracy!