Pompy hydrauliczne
W układach hydraulicznych pompy stanowią źródło ciśnienia oraz przepływu cieczy. W zależności od wybranego typu oraz wielkości pompy jesteśmy w stanie uzyskać wymagane parametry pracy.
Pompy ręczne stosowane są przede wszystkim wtedy, gdy nie ma możliwości użycia do zasilania silnika elektrycznego lub spalinowego. Można je łatwo przenosić i stosować w niemalże każdych warunkach. Niestety ze względu na charakter pracy można nimi zasilać tylko siłowniki hydrauliczne.
Pompy zębate mają największy udział na rynku pomp hydraulicznych. Są wydajne, niedrogie i można osiągnąć z nimi zarówno spore przepływy jak i wysokie ciśnienia. Do ich wad można zaliczyć spory hałas oraz brak możliwości regulacji wydatku.
Pompy łopatkowe charakteryzuje cicha praca i duże wydajności przepływu. Można w nich także regulować wydatek, niestety ciśnienie jakie są stanie osiągnąć nie są niższe niż w przypadku pomp zębatych.
Pompy wielotłoczkowe są w stanie uzyskać bardzo wysokie ciśnienia pracy oraz duże wydajności. Możliwa jest również regulacja wydatku. Są jednak drogie oraz wrażliwe na zanieczyszczenia w oleju.